12 February 2010

Beslenme Çantası Oyunu Başlıyor!

Beslenme Çantası Nedir ?
İstanbul Hatırası Fotoğraf Merkezi ekibinin hayal ettiği, Altan Bal moderatörlüğünde oynanacak olan ödüllü bir oyundur.

Oyunun Amacı Nedir ?
İçinden Fotoğraf Geçen Oyun:"Beslenme Çantası"
Sen de biliyorsunki her oyunun ilk amacı oynayana iyi zaman geçirmektir. Hani bu sırada birtakım yeteneklerimizi geliştirirse değme gitsin! Beslenme Çantısı'nın amacı da çok farklı değil. Hepimizin her gün yaptığı, yapmak zorunda olduğu onlarca eylem var. Çoğu hiçbir zevk vermeyen bu eylemlerin ortak özellikleri ise yalnızca işlevsel olmaları ve her gün en az bir defa yaptığımız için neredeyse beynimizi kullanmadan yapabilmemiz. Ama gel gör ki, bu işlevsellik beynimizin bir yerlerinde olduğu inandığımız daha estetiğe yatkın algılarımızı her geçen gün zayıflatıyor. İşte Beslenme Çantası oyunu da üç günde bir, 5-10 dakika zaman zaman estetik olabilen iki iletişim aracıyla seni baş başa bırakmayı amaçlıyor: Görsel çalışmalar ve yazı. Baktıkça, yazdıkça için açılsın diye...Paylaştıkça çoğalsın diye!

Nasıl Oynayacağım ?
Beslenme Çantası oyunu, her üç günde bir yeni bir görsel çalışmayı (fotoğraf olur, resim olur, video olur, karikatür olur vb) bu sayfalara yüklememizle başlayacak. Sen de görseli gördüğün anda aklından ne geçerse, sayfanın yorum kısmana yazacaksın. Bu kadar... Kanımızca çok basit !

Neler Yazabilirim ?
Günün görselini gördükten sonra aklına ilk ne geliyorsa onu yazabilirsin aslında. Yani senden illa bir şiir, bir hikaye, bir roman beklemiyoruz. Ama yazsan fena mı olur ?

Yazdıklarım bir Editörün Onayından Geçicek mi ? Geçicekse Niye ?
Evet. Yazdıklarının yayınlanması için Altan Bal ufak bir kaç kuralımıza uyup uymadığına bir göz atacak.

Nedir Bu Kurallar ?
1. Beslenme Çantası oyunu bir "ben çok biliyorum. Bunu da biliyorum. İstersem fotoğraf okuması bile yapabilirim. " oyunu değildir. Bu yüzden görseller hakkında sırf bilgilerden oluşmuş, Google aramalarına dayanan yorumlar yayınlanmayacaktır. Örnek: "İtalya da şu tarihte çekilmiş bu fotoğraf hepimize savaşın acı yüzünü göstermektedir. " şeklinde cümleler içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Onun yerine bu fotoğrafı görünce aklıma şu geldi duygusuyla yazılmış, bence daha samimi yorumlar baştacı edilecektir. Daha kibarca söyleyeyim istersen: Eminim çok bilgilisin ama bu sefer bizimle yalnızca duygularını paylaşırsan çok seviniriz. Sonuçta ansiklopedi hazırlamıyoruz değil mi, oyun oynuyoruz.

2. Kısaca ışığın bol olsun, ellerine sağlık biçimi ve içeriğine sahip olan yorumlar yokmuş gibi davranılacaktır.

Benim Yazdığım Yorumları Herkes Okuyabilecek mi ?
Tabi ki. Yayınlanan tüm yorumlar okumak isteyen herkese açık olacaktır.

Kimler Yazabilir ?
Görsel olan üzerine düşünmeyi seven herkes yazabilir.

Her gün Bir Önceki Günün Değerlendirmesi Olacak mı ?
Niye öyle bir şey yapalım ki ? Yani aslında bu resim de şu anlatılmak isteniyordu diye bir cümle bekleme bizden. Hatta bir yerlerde de duyarsan inanma, oradan hızla uzaklaş. Arkana bile bakma...

Ödül var mı ödül ?
Olmaz mı ? Her ay bizim, seçtiğimiz bir oyuncumuz İstanbul Hatırası Fotoğraf Merkezi nde gerçekleşecek atölyelerden birine katılmaya hak kazanacaktır. (5 haftadan daha az süren seminer ve atölyeler için geçerlidir. Bir kişi yalnızca bir kez ödül kazanabilir.)

Ödül Kazanan Neye Göre Seçilecek ?
İki kriterimiz olacak: Oyuna ne sıklıkla katıldığına ve neler yazdığına bakacağız. Yok yok roman, şiir, hikaye yazmanı beklemiyoruz. Ama yazsan ne güzel olur değil mi?

Yayınlanacak Görsel Malzemelere Bir Katkım Olur mu ? Mesela Çektiğim Bir Fotoğrafı Göndersem Yayınlar mısın ?
Neden olmasın ? Bir söz vermeyelim, gönderdiğin görsele göre değişir... Her gönderdiğini yayınlarız demiyoruz yani.

Hangi Adresten size Ulaşabilirim ?
Oyun ile ilgili bize ulaşman gerekirse oyun moderatörünün maili şu şekildedir: altanbal@istanbulhatirasi.org

Yeni Görseller Eklendiğinden Nasıl Haberim Olacak ?
Hemen sol tarafta, yukarılarda Kayıt Ol düğmesi var. Oraya mail adresini girerip beslenme çantası grubuna üye olabiliriz. oyun hakkındaki her gelişmeden haberdar olabilirsin.

Ne Zaman Başlıyor ?
Eğer herkes hazırsa, üstümüze rahat bir şeyler giyip içkilerimizi almışsak, oyun 17 Şubat Çarşamba günü başlıyor. Gruba kaydolmuşsan zaten sana mail gelir.

Oyun Herkese Açık mı ?
Sen oynamazsan biz de oynamayız!

Bir Örnek Görebilir miyiz ?
Beslenme Çantası oyununu geçtiğimiz mayıs ayında bir tur oynadık. Aşağıda görselleri ve oyuncularımızın yorumlarını görebilirsiniz. Görseller altında yorumlar kısmına tıklarsanız yorumlara göz atabilirsiniz.